Sayfalar

22 Mart 2016 Salı

Lepistes Türü Balığım Doğurdu :)

Merhabalar;

Doğum yapan dişi bir lepistesim
Kuzenimden hediye aldığım  'canlı doğuran' sınıfına giren lepistes türü balıklarımdan dişi olanları bir ay önce doğum yaptı. Bende size bi taraftan;

Akvaryum hobisinin güzel yanları nelerdir? Lepistes nasıl bir balık türüdür? Lepistes balığı nasıl doğum yapar? Hamile lepistes nasıl anlaşılır? Lepistes yavrularına hangi yem verilir? Dişi lepistes nasıl anlaşılır? Lepistes kaç günde bir yavrular? Akvaryumda lespistes bakımı nasıl olur?

 

 gibi sorulara cevap verirken bi taraftanda çok güzel, uğraşması zevkli, huzur veren-dinlendiren, mutluluk duyup keyif alacağınız bir hobi olan akvaryum hobisini anlattıklarım ile size tavsiye edeceğim. :) 

Yazımı okuyup akvaryum hobisi edinmenizi gerçekten çok isterim, emin olun pişman olmayacağınız zevkli-huzurlu bi iş! :) Hele ki emek verip baktığınız o balıkların yavruladığını görmek gerçekten çok büyük bir mutluluk ve keyif! :)

Buyrun anlatmaya başlayayım: ...

Amcamınoğlu olan yakışıklı kuzenim Berkay ;) , 1.5 - 2 ay önce bakamadığını söyleyip orta büyüklükte akvaryum ve 10 adet lepistes türü ballığını bana verdi bende akvaryum temizliğini yapıp yemlerini verip güzelce onları izleyip huzur bulurken internetten hamile lepistes nasıl anlaşılır? gibi konulara bakıp baktığım bu 10 lepistesin içindeki yaklaşık 4 tane dişi balıktan yavru almaya heveslendim (kuzenim Berkay'da balıklar onda iken- 5-6 ay önce yalnızca bir adet hamile lepistes almıştı akvaryumcudan ve şu an ki bu 10 yavru o bir adet dişi lepistesin yavruları.Bende bunu bildiğim için bu balıkların yavrulamalarının kolay olduğunu bildiğimden dahada heveslendim elimdeki dişi balıkları yavrulatmaya). Ben balıklara iyi bakınca, sularını sürekli temiz tutup yemlerini güzelce verince balıkların üremesine uygun ortam çıkacağından olmalı ki dişi balıkların karnı günden güne şişmeye başladı ve dişi lepistelerin karınlarının arka tarafları siyahlaşmaya başladı ve bende internetten edindiğim bilgiye göre bu lepisteslerimin hamile olduğunu anladım sonra aradan yaklaşık 30-40 gün geçtikten sonra ben işte iken annem telefon açıp karnı şiş olan dişi lepisteslerimin doğurduğunu söyledi. Bende eve gittim gecenin köründe ve annem balıkların başında durmuş tek tek doğumlarını izliyordu. Yavru lepisteslerimi saydık ve tam 71 yavru lepistesim vardı. Sonra yavru lepistesleri yavru lepistes yemi ile besler, sularını temiz tutarken bi baktık ki sabah 50-60 tanesi ölmüş! :/ :( Sebebini sordum ararştırdım falan sonradan soğuktan öldüklerini öğrendim(her ne kadar peteğin yanına koysam da), meğerse sularının harbiden de  25 derecenin altında olmaması gerekiyormuş. Şimdi geriye bi 8-10 tane yavru kaldı, geriye kalanlar ölmedi çok şükür :) Benim içinde güzel bir tecrübe ve keyifli bir hobi oluş oldu böylece :) O dişi lepisteslerin hamile olduğunu görünce, hele ki o yavruları görünce öyle mutlu oluyorsunuz ki! "Gerçekten bu hobiyi edinmeme değmiş" diyorsunuz.


En yeni doğan lepistesi yavrularım (video) 

Videoyu ben yükledim Youtube bu makale için. Videodakiler benim Yeni doğum yapan lepistes ve lepistes yavrularım :)


[En alta yavru lepisteslerimin fotoğraflarını, dişi anne lepisteslerimin fotoğraflarımı koyacağım. Aşağıdaki miniminnacık fotoğraf albümümüze de bakarsınız artık :) ;)]
[Aşağı bide not düştüm onu da okuyun :)]

Bu anlatıklarım vesilesiyle de sizin de çok abartıya kaçmayıp bütçenizi zorlamadan akvaryum hobisi edinmenizi ister, tavsiye ederim. Eğer tavsiye dikkate alıp başlamak istediyseniz size faydalı olacak bilgiler vereceğim:

Lepistes nasıl bir balık türüdür?

Lepiste hemen hemen her ortama yum sağlayabilen, görünüş olarak estetik ve zarif duran, üremesi-üretimi çok kolay olay, yumurtalama olarak değil 'canlı doğuran' sınıfında yer alan bir balık türüdür.

Dişi lepistes nasıl anlaşılır? Lepisteste cinsiyet tespiti nasıl yapılır?


Lepisteslerde cinsiyet tespiti yapmak gerçekten çok kolaydır. Dikkatli bir bakışla hızlıca cinsiyet tespiti yapılabilir. Erkek lepistesler dişilere göre belirgin ölçüde küçüktür ve kuyrukları daha uzun, renkli ve göterişlidir. Dişiler ise erkeklere oranlara belirgin ölçüde büyüktür. Dişi-erkek ayrımı yapmak lepisteslerde işte bu kadar kolaydır.

Dişi lepistes
Erkek lepistes 

Hamile lepistes nasıl anlaşılır?

 Aslında hamile dişi lespistesi anlamak çok kolaydır! Tek yapmanız gereken karnının şişliğine ve karnının arkasındaki yere dikkat etmek-dikkatli bakmak. Hamile dişi lespitesin karnı belirgin ölçüde şişer(hele ki doğuma yakın) ve karnının arka kısmı ilk başta koyu kırmızı ya da kırmızı olurken sonradan siyahlaşır-git gide sipsiyah bir renk olur(doğuma yakın daha fazla anlaşılır)

Lepistes hamilelik belirtisi-ilk aşama

Dişi lepistes hamilelik belirtisi-ikinci aşama

 Önemli olarak eklemek istediklerim! :

1) Yeni doğuran dişi lepistesi diğer lepisteslerin yanında çıkarın ve yaklaşık 1 hafta ayrı bi yerde tutun çünkü doğumdan sonra dişi lepisteslerin salgıladığı sıvı-hormon vesaire... salgılayarak erkek balıkları üreme konusunda çıldırtmakta ve doğumdan sonra bayağı yorgun olan dişi balığın erkeğin sert vuruşlarına karşı bitap düşerek ölme riski çok fazla bulunmaktatır. 

2)Lepistes balıkları bildiğim kadaryıla +19 - +25 derece arası su sıcaklığının altında yaşayamıyorlar. Bu sebeple maddiyatınız çok sıkıntıda değilse vs. akvaryumunuzun boyutuna ve lepisteslerin cinsine uygun bir akvaryum ısıtıcısı alın derim!

 Birazda fotoğraflar konuşsun:  :) ;)

22.03.2016 itibari ile en yeni doğan yavru lepisteslerim :)

 
An itibariyle doğum yapan bi ana lepistesimiz-anamız... :)Önceden doğum yapmış 2 dişi lepistesimin akvaryumdaki görüntüleri :)
Aha benim  yetşkin lepisteslerimin yer aldığı meşhur akvaryumum :) ;)

Yetişkin lepistes akvaryumum üstten bakış

Yetişkin lepisteslerim akvaryumda, yavrular(geçici) fanusta ve önünde 2 adet besleyici yavru yemleri

Not:  2 adet lepistesim doğum yaptıktan 1.5 ay sonra bu makaleyi yayınladığım tamda bugün(22.03.2016) bir diğer dişi lepistesim doğurdu :) :) :) Onların fotosunu da yukarıda yuvarlak içine aldığım fotoğrafta görebilirsiniz ;) Yavru alımı olunca zevkli oluyor inanın ;)
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere...
Bir an önce akvaryum hobisine başlamanız dileğimle... ;)
Hoşçakalın efenim :)

1 yorum: