Sayfalar

26 Kasım 2015 Perşembe

BİMER Hakkında

Öncelikle merhabalar;

Size her Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşının bilmesi gereken-bilmesini istediğim devlet ile iletişime geçebileceğiniz ve şikayetlerinizi devletin dinleyip size geri dönüş yaptığı bir sistemden bahsedeceğim. Vatandaşların çoğu bunu yeni yeni keşfediyor. Kamu hizmetinden memnun değilseniz ve şikayetiniz varsa hemen bu sistemi yani BİMER'i kullanabilirsiniz.

Şimdi hemen konuya geçelim. Ben kısa ve öz anlatmaya başlayayım. Buyrun:
 BİMER açılım olarak: T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi demektir. Herhangi bir devlet kurumu ile alakalı bilgi edinmeniz gerekiyor ya da şikayetiniz varsa BİMER'i kullanabilirsiniz. BİMER yazdığınız zaman BİMER, T.C. Başbakanlığı adına bahsettiğiniz şikayet hakkında sizin şikayetinizin olduğu kurumdan hemen bir savunma talep eder-o kurumdan bir cevap ister ve şikayetiniz doğru olduğu anlaşılırsa o kuruma-o kurumdaki ilgili kişiye ya da kişilere gerekirse yaptırım uygular ve size kısa zaman içinde geri dönerek şikayetinizi değerlendirip, şikayetiniz hususunda neler yapıldığını, nasıl yaptırımlar uygulandığını söyler ve size ne yapmanız gerektiğini söyler.   

BİMER kısaca :devlet ile iletişime geçmenin yoludur. Ve en güzel yanı sizin her lafınızı-satırınızı değenlendirip, devletin sizin adınıza araştırma yapması, gerekirse ilgili yerlere yaptırım uygulaması ve size geri dönerek yaptıkları hakkında bilgi vermesi ve size neler yapabileceğinizi söylemesidir.

 
BİMER'in resmi tanıtım videosu


Peki BİMER'e nasıl yazılır? - BİMER nasıl kullanılır? - BİMER'e nasıl başvurulur?

Telefonla başvurmak için: Telefonlarınızdan 150'yi arayarak BİMER'e ulaşabilirsiniz.(ALO 150)

Mektupla başvurmak için:  Kaymakamlıklar, Valilikler, Başbakanlık ve tüm Bakanlıkların Halkla İlişkiler Bürolarına mektupla/faksla T.C. kimlik no ve iletişim bilgilerini yazarak kısa ve öz anlatımla talep ve şikayetlerinizi yazabilirsiniz.

Şahsen başvurmak için: Kaymakamlıklar, Valilikler, Başbakanlık ve tüm Bakanlıklarda Halkla İlişkiler Büroları kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları bu belirtilen yerlerdeki bürolara gelerek şahsen bizzati de talep ve şikayette bulunabilir.

İnternetten başvurmak için: 
  • www.bimer.gov.tr adresinden 
  • www.basbakanlik.gov.tr adresindeki BİMER linkindeki başvuru formunu doldurarak
  • www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapıp
BİMER'e ulaşabilirsiniz.

Benim tavsiye ettiğim başvuru şekli: Ben şahsen bimer.gov.tr'den ya da turkiye.gov.tr'den başvurmanızı tavsiye ederim.

Daha detaylı bilgi için BİMER'in resmi internet sitesi olan www.bimer.gov.tr'yi ziyaret etmenizi öneririm. 


 

2 yorum:

  1. Diplomasi candır can.. ;)Şaka maka bi yana bayağı işe yarayan bir sistem. Bende üniversite ile ve mesleğim ile alakalı bir sorundan ötürü kullanmayı düşünüyorum 1-2 ay sonra.

    YanıtlaSil
  2. Bak bunu bilmiyordum güzwel bilgilerininiz içi sağolun

    YanıtlaSil