8 Şubat 2017 Çarşamba

Yeni Zelanda'ya Gitmek

Birkaç haftadır aklımda Yeni Zelanda'ya ziyaret/tatil amaçlı gitmek var. "Nereden çıktı bu Yeni Zelanda? Ne alaka? Bize ne?"
derseniz anlatayım tabii, belki sizinde aklınızdan da hesapta olmayan yeni seyahat-tatil planları geçiverebilir. Gerçekten ölmeden önce görmeniz, seyahat etmeniz gereken bir yer! (Bunu seyahat etmeyi sevmeyen biri olarak söylüyorum gerçekten, siz düşünün :D ) 
Sadece çok az zaman ayırmanızı talep ediyorum.

Bu yazıda size anlatacağım şeyler;

Neden Yeni Zelanda'ya gitmeliyim? Yeni Zelanda'ya gitmek için gerekenler, Yeni Zelanda vize işlemleri, Yeni Zelanda'da çalışmak, Yeni Zelanda uçak bileti fiyatları, Yeni Zelanda otel ve hostel fiyatları, Yeni Zelanda siyaset, Yeni Zelanda'da ekonomi, Yeni Zelanda'da yaşam... Kısacası Yeni Zelanda'ya dair bildiğim ve araştırdığım çoğu şeyi size aktarmaya çalışacağım. 

Fotoğraf: Yeni Zelanda'nın Auckland şehri. Muazzam gözüküyor biliyorum :)
 
Size 4-5 Youtube videosu paylaşacağım. 2 arkadaş/akraba Yeni Zelanda'ya gidiyorlar(şuan halen oradalar) ve 3 aydan fazla süre orada kalıyorlar. Bu iki arkadaş ilk önce geziyor tozuyor sonra paraları bitince kısa kısa işlerde çalışıp hem tatillerini uzatıyor hemde yabancı dillerini-ingilizcelerini geliştiriyorlar ve deli gibi eğleniyorla be! :D Yeni Zelanda'daki bu iki Türk'ün hemen hemen günlük sayılabilecek Yeni Zelanda videolarına da yer vereceğim :)
Bence okumaya gerçekten değer bir makale olacak. Zaman kaybı olmaz yani merak etmeyin :D 

O vakit şöyle buyurun aşağı... :)


2016 yılının son aylarında yapılan uluslararası araştırmalara göre refah seviyesi en yüksek olan 25 ülke arasından Yeni Zelanda 1.sırada yer alıyor!
Yeni Zelanda

 İyi hoş diyorsunda, "refah seviyesi ne demek, ne işe yarıyor?"

 Refah seviyesi bir ülkede;
*Huzur, ferahlık, rahatlık düzeyi demek
*Vatandaşlarının mutluluğu, huzuru en yüksek ülke demek
*Güzel ömür yaşayan insanların fazla olduğu ülke demek

Düşündüğümüz zaman zaten bir insanın yaşama amacı mutlu olmaktır. Binevi hayvansal bir içgüdü de diyebiliriz. Bunları düşündüğümüz zaman Yeni Zelanda'ya duyulan ilgide git gide artıyor! Ve bana sorarsanız artmaktada doğru.
Yeni Zelanda Vize İşlemleri:


Pasaportunuz olsa dahi Yeni Zelanda'ya gitmeniz için vize almanız gerekmektedir. Pasaportu bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarında Yeni Zelanda vize başvuruları için ücret alınmamaktadır.
 Vize için hangi evraklar gerekiyor vesaire vesaire gibi bilgileri bu blog sitesinde yazacak değilim elbet lakin Google Amca'da aratarak çok rahat hangi evraklar lazımmış bulabilirsiniz. Ama vize işlemleri için Türkiye'de gitmeniz gereken Yeni Zelanda kurumlarının adres ve telefon numaralarını yazayım şöyle:
T.C. Pasaport Çeşitleri Örnekleri

Ankara Yeni Zelanda Büyükelçiliği:

Ankara Adres : Kız kulesi Sokak No:11 Gaziosmanpaşa/Ankara Tel: 0(312) 426 88 89

Yeni Zelanda Fahri Konsolosluğu:

 İstanbul Adres: İnönü Caddesi No:48/3 Taksim/İstanbul Tel: 0(212)232 00 88  Yeni Zelanda'ya iş için, okul için ve turist için olmak üzere 3 ayrı vize seçeneği vardır. Yeni Zelanda vizesi 3 ay ile 6 ay arasında değişmektedir. Yani aslında 3 aydır(turist,seyahat vs.) ama anladığım kadarıyla mesela okul için gittiniz 6 ay vize veriyorlar ve her 6 ayda bir duruma göre uzatılıyor ama bunu haricinde 3 ay süresi geçerli (Kaynak: T.C. Dışişleri Bakanlığı İnternet Sitesi)

 

 

 

 

 

Yeni Zelanda'nın muazzam doğal güzelliklerinden bahsetmeden elbette geçilemez:


Emin olun şimdi bu Yeni Zelanda'nın manzara/doğa ve doğanın şehirle iç içe olan bu fotoğlarını görünce içiniz bir nebze huzur dolacak ve içinizden "Hmmm...Acaba şu Yeni Zelanda'ya tatilde gitsem mi ya la?!" diyecek olabilirsiniz :)

Aşağıdaki fotoğraflar daha da huzurlu

Abi hakikaten huzur doluyor insan sadece bu yerleşim yerleri ile doğanın uyumunu gösteren bu fotoğraf ile...
Örneğin Yeni Zelanda'nın bir cadde/sokağından bir fotoğraf. Bu yokuş aynı zamanda Dünya'nın en dik yokuşuymuş(internette bir kaç sitede böyle diyorda sanki ABD'nin bir aklıma şuan gelmeyen bir eyaletindeki yokuşlar daha dikti? GTA adlı oyundan hatırlıyorum birazda :D Bide filmlerden :D


Bu resmide Yeni Zelanda'nın Auckland kentine ait. Benim kuzenle gitmek istediğim şehiride burası işte :) ;)


Resim olaylarını daha fazla koymayacağım abartı olmasın diye lakin Google Amca'dan Yeni Zelanda'nın caddeleri,sokakları,şehirleri ve dahi manzaralarna dair her fotoğrafı bulabilirsiniz :)
Hakikaten ölmeden önce görülmeye değer be! he? ;) :)


Yeni Zelanda'dan yayın yapan mükemmel huzur ve neşe kaynağı bir radyo istasyonu: COAST FM

 

Şimdi size Twitter'da bir kullanıcının tweetinde denk geldiğim dinlediğinizde rahatlayacağınız-huzur bulacağınız Yeni Zelanda'dan yayın yapan bir radyo istasyonunu vereceğim. İsmi: Coast FM (dinlemezseniz çok şey kaybedersiniz bence;) )

Radyoyu Google'den aratmayın,şu vereceğim linke tıklayıp dinleyin daha kaliteli olur. İsim benzerliklerine kurban gitmeyin Google'de :)

Coast FM dinlemek için link şu:
http://radio.garden/live/wellington/thecoast/


Yeni Zelanda ekonomisi (para birimi vs...) :

Yeni Zelanda ekonomisi yazdım anlatacaklarımın arasına ama ekonomiden kasıtım para birimi ve bu para biriminin TL cinsinden değeri idi :D :)
   
Örnek bir Yeni Zelanda Doları. Paranın üzerindeki kişi İngiltere Kraliçesi  2.Elizabeth
Yeni Zelanda'nın para birimi "Yeni Zelanda Doları" Örneğin: şuan için; 1 Yeni Zelanda Doları = 2,81 Türk Lirası'na denk geliyor. Gitmeyi düşünürken veya giderken bunlarıda düşünün ve ona göre planlarınızı yapınız!Yeni Zelanda Siyaseti (Geldik en güzel kısımaaaa :D )

Eveeeettt Türk Siyasi Gündemi'nden daralmış Sayın Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları / Sn. Türk Milleti;
Yeni Zelanda denilen bu upuzak memlekette siyasi gündem yok denecek kadar az. Yolsuzluk yapan ülkeler içerisindeki listede bile yer almıyor (Norveç,İsveç ve benzeri gibi) .Buradaki halkın tek derdi yolun karşısındaki penguenlerin yolun diğer tarafına geçmesi için yolun altından tünel yapmak :D (Ciddiyim.Araştırdım bayağı). Mesela buyrun bakın şu videoya:

 
Videodaki bu yer Yeni Zelanda Parlamentosu ve şu şarkı söyleyen ve onları dinleyenlere Yeni Zelanda Milletvekilleri :) Adamlarda dert yok,tasa yok :) Ne güzel be! :) :) :) 


 
Yeni Zelanda'da sanırım 1-2 ay önce deprem olmuştu(1-2 kişi ölmüştü yanlış hatırlamıyorsam ve depremin şiddetinde bayağı yüksekti) Bu inekler bu tepeciğin üzerinde mahsur kalmış. Kaç haftadır haberlerde bu inekler kurtuldu mu yoksa başlarına bi iş geldi mi? bu konuşuluyormuş :) Bizdeki gündemi düşününce harbiden komik geliyor insana :)
 

Birde son bir şey daha ekleyeyim uzatmadan bu Yeni Zelanda Siyaseti ile alakalı: 

Yeni Zelanda Bayrağı'nı değiştirmeye yönelik bir referandum oluyor. Şöyle ki;
Yeni Zelanda'nın bayrağı bu yani üzerinde eskiden kalma İngiliz Bayrağı da var! Bir ara referandum oluyor; işte "Bayrağımızı değiştirelim, bağımsızlığımıza gölge vuruyor gibi durmasın"falan vesaire...
Referandumda bir çok bayrak modeli sunuluyor ve en güçlü olarak şu siyahlı bayrak(Yeni Zelanda'da çokça bulunan ve Yeni Zelanda'da kurumlarda vs. kullanılan bir sembol) olsun diyorlar. Referandumda eski bayrağın kullanılmasına dair karar çıkıyor. 


Mevcut Yeni Zelanda Bayrağı

Referandumda önerilen bayrak modelleri


Ben bir plan yaptım:

Yeni Zelanda'da 1 hafta tatil yaparsanız size kaç TL'ye patlar?

A) Yeni Zelanda Uçak Bileti Fiyatları:  

(Dipnot: Bu arada Yeni Zelanda Türkiye'den 23 saate aşkın bir yolculuk süresi var)

1 ay sonrası için 1 haftalığına (gidiş dönüş dahil) Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington'a gidersek uçak bileti 6.500 TL tutuyor lakin 3 ay sonrası için gidiş dönüş uçak bileti alırsanız 4.500 TL civarına düşüyor!

Türk Hava Yolları İstanbul-Yeni Zelanda uçak bileti fiyatları (3 ay sonra için)
 

B) Yeni Zelanda Otel Ve Hostel Fiyatları:

 Arkadaşlar Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington'a 3 ay sonraya baktım 2.819 TL ile 3.000 TL arası değişiyor (1 hafta için)

Wellington Otel: 706 euro 2.819 TL'ye denk geliyor.


Birde hostel diye bir şey buldum; buda 6 kişilik ranzalar-yataklar var siz birinde kalıyorsunuz ve mesela bu yatağa baktığımda 3 ay sonrası için 646 TL ediyor eğer gine bu hostelde 3 ay sonrası için (1 hafta olarak) tek kişilik oda bakıyorsanız o ise 1.578 TL


Yeni Zelanda Wellington Hostel: 646 TL - 1.578 TL arası (3 ay sonra 1 haftalık)

Devamı... Yeni Zelanda Wellington Hostel: Bunlarda var (3 ay sonra 1 haftalık)


Birde size Yeni Zelanda'ya gidenlerin çekmiş olduğu 4-5 vieoyu izletmek istiyorum. İlk paylaşacağım 5 youtube videosunda 2 arkadaş Yeni Zelanda'ya gidiyorlar ve 3 aydan fazla süre orada kalıyorlar ve hala daha oradalar şuan anladığım kadarıyla :) Bu iki arkadaş ilk önce geziyor tozuyor sonra paraları bitince kısa kısa işlerde çalışıp hem tatillerini uzatıyor hemde yabancı dillerini-ingilizcelerini geliştiriyorlar ve deli gibi eğleniyorla be!

Bu arada bu iki arkadaşın ismi Can Çakır ve Caner Çakır (kuzenler sanırsam)
İzlemenizi taviye ederim:


Yeni Zelanda'ya giden iki Türk arkadaşımızın ilk videoları :)

Bu iki arkadaş bu videoda Yeni Zelanda'dan muhabbet tadında ne yaptıklarını anlatıyorlar


İki Türk arkadaşımızın 3. videoları
 
Yukarda bahsettiğim iki arkadaşın 4. videoları


İçi su dolu bir topa binip eğlencenin dibine vuruyorlar. İzleyin la çok eğlenceli harbiden be! :) :) :)


Yeni Zelanda'nın Auckland kentinde bir arkadaş kahve alıp yemek yiyor. Yemek fiyatları hakkında belki biraz bilgi edinebilirsiniz :)


Buda Yeni Zelanda'nın Türkiye Cumhuriyeti'ndeki temsilcisi Jonathan Curr'un resmi Twitter adresi: https://twitter.com/JCurrNZ (Belki merak edersiniz, lazım olur filan...)


Arkadaşlar size anlatacağım Yeni Zelanda makalem bu kadar. Google Amca'dan vesaire geldiyseniz umarım aradığınızı bulmuşsunuzdur, şayet bloğumda dolaşırken denk geldiyseniz umarım Yeni Zelanda'yı aklınızın bir köşesine yazmış ve makaleyi okurken keyifli zaman geçirmişsinizdir :) ;) Yeni-emek dolu-kaliteli makalelerde görüşmek üzere...
Saygılarımla efenimmm :)

4 yorum:

 1. Gidilecen en güzel yerlerden biri bence hep merak ederim bir çok filmin çekimi yeni zellanda da yapılmıştır. okadar güzel yerler varki videolardan izliyorum eğer bir gün emekli olursam zaman bulursam gideceğim. Tek başıma gitmem düzenlenen turlar ile giderim büyük ihtimal. :)
  Saygılar
  Fakir Yazar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hocam birçok ünlü filmin sahibi Yeni Zelanda'dır. Mesela Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit Yeni Zelanda'nın çektiği filmlerdir ve tüm telif hakları bizzatihi Yeni Zelanda'ya aittir. Araştırmıştım bir ara Yeni Zelanda Devleti bu filmlerden önemli derecede gelirde sağlıyormuş. Hakiketen gidip gezilmesi gereken yer yav! :) Refah seviyesi en yüksek ülke nihayetinde ilaveten... ;)
   Yorumunuz için teşekkürler...Saygılar Hocam... ;)

   Sil
 2. Bir iki videolarına baktım, çok eğlenceli gözüküyor ama benlik değil. Ben geleneksel turist olarak turla gider gezerim, korkuyom biraz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turlada gidiliyor, ama kuzenle ya da arkadşala gidip kafana göre takılmak daha güzek olur bana göre.
   Bu arada Yeni Zelanda çok güvenli bir ülkedir. Yeni Zelanda'dan yana güvenlik çekinceniz olmasın yani :)
   Yorum için teşekkürler... :)

   Sil